Mivel egy szíjhajtásra több erő hat, az alábbiakban felsoroljuk a szíjhajtásokra ható legfontosabb erőket, hogy megértsük az előfeszítő erő jelentését. A szíj egy hajtótárcsát köt össze egy hajtott szíjtárcsával. A hajtótárcsát egy motor hajtja, amely nyomatékot generál és továbbítja azt a hajtótárcsára. A szíj ezt a nyomatékot kerületi erő formájában továbbítja a hajtott szíjtárcsához. A következő erők fontosak.
A kerületi erő: A kerületi erő megfelel annak az effektív erőnek, amelyet az övnek át kell adnia. A kerületi erő függ a motor teljesítményétől és így a nyomatéktól, valamint a motor fordulatszámától és a szíjtárcsa átmérőjétől. Az erőegyensúly fenntartása érdekében a kerületi erő különböző erők kialakulását idézi elő az öv szálaiban. A teherpászma és a laza pászma közötti erők különbsége megfelel a hajtószíjra átvitt kerületi erőnek.
A súrlódási erő: A hajtótárcsára ható súrlódási erő biztosítja, hogy a motor nyomatéka a szíjon keresztül a hajtott tárcsára kerüljön. A kimenő tárcsán használható nyomaték jön létre, amely megfelel a kerületi erő és a kimenő tárcsa átmérőjének felének szorzatának.
A centrifugális erő. A centrifugális erő a sebesség növekedésével növekszik, és az öv megnyúlását okozza, és ezáltal elveszíti a tapadást. Ebben az esetben a centrifugális erő a tapadóerővel szemben hat.
Az előfeszítő erő: Az előfeszítés dinamikus körülmények között eltérő a terhelési és a laza szálban. Statikus állapotban az előterhelés mindkét szálban azonos. Az előfeszítést statikus állapotban előfeszítésmérő eszközzel úgy kell beállítani, hogy dinamikus körülmények között elegendő tapadás legyen a szíjtárcsákhoz, biztosítva az erőátvitelt a szíjról a szíjtárcsára, ugyanakkor figyelembe kell venni a ható centrifugális erőket. üzemi állapotban az övön. Az előfeszítést azonban nem szabad túl magasra állítani, különben terhelés hatására a szíj és/vagy a csapágy sérülése keletkezhet. A megfelelő előfeszítést minden szíjhoz és a megfelelő alkalmazáshoz külön kell kiválasztani. A szíjgyártók általában erők vagy frekvenciák formájában határozzák meg a megfelelő előfeszítést. Egy előfeszítő mérőkészülék segítségével a szükséges előfeszítés pontosan meghatározható a beszerelés után és a szíjhajtás üzembe helyezése előtt.